تجهیزات گلخانه

هرس فلفل دلمه گلخانه ای

تجهیزات گلخانه

تجهیزات گلخانه

آموزش کشت گلخانه ای فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای محصولی است که در ۴ رنگ قرمز، زرد، نارنجی و سبز تولید می شود. و یکی از محصولات پرطرفدار گلخانه ای است. این محصول ارزش غذایی بالایی دارد و منبع عالی ویتامین A ، ویتامین C، پتاسیم، فیبرو آهن است.گلخانه داران می دانند که فلفل دلمه ای گیاهی گرما دوست است.

اگرچه ما اغلب فلفل را به عنوان سبزیجات تصور می کنیم، اما در واقع فلفل دلمه ای  میوه است. ارزش غذایی فلفل دلمه ای بستگی به این دارد که چه رنگی را انتخاب کنید. به عنوان مثال ، یک فلفل دلمه ای قرمز بیش از هشت برابر مقدار ویتامین A نسبت به یک فلفل دلمه ای سبز دارد.

همه فلفل دلمه ای ها حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. یک فلفل دلمه ای حاوی دو برابر مقدار توصیه شده روزانه ویتامین C و مقدار زیادی ویتامین B 6 است.

همه فلفل دلمه ای ها ابتدا سبزرنگ می شوند و با رسیدن میوه رنگ نهایی آن ظاهر میشود.

برداشت فلفل دلمه ای سبزرنگ صرفه اقتصادی ندارد، چرا که فلفل های رنگی قیمت بهتری دارند. جهت آموزش کشت گلخانه ای فلفل تا پایان متن با ما همراه باشید.

 

روش کاشت فلفل دلمه ای

  • تجهیزات گلخانهروش مستقیم

در این روش پس از تهیه بستر، بذر ها در ردیف هایی به فاصله ۷۰-۷۵ سانتیمتری کشت میشوند و فاصله بین بوته ها حدود ۴۰-۴۵ سانتیمتر می باشد. دمای مناسب جهت جوانه زنی فلفل حدود ۲۰-۲۵ سانتیمتر است.

  • روش نشایی

بذر فلفل نسبت به گوجه فرنگی و بادمجان از جوانه زنی کندتری برخوردار است و همچنین به دمای پایین خاک برای جوانه زنی حساسیت بیشتری دارد،در بیشتر موارد پرورش نشا برای تولید این گیاه بر کشت مستقیم ارجعیت دارد.مدت زمان کاشت نشا جهت انتقال از خزانه به محیط کشت اصلی حدود ۶-۸ هفته می باشد.

کاشت نشا

اولین کاری که بایستی انجام شود، منطقه تکثیر بایستی با محلول های ضدعفونی کننده تمیز شود.

اطمینان حاصل کنید که از بذرهای تازه استفاده کنید. بذرهای بزرگتر از یکسال قدرت جوانه زنی را کاهش دهد.برای بهترین نتیجه به دنبال بذری با کیفیت و ارگانیک باشید.

شرایط مورد نیاز بذرها در سینی نشا   

PH: 5.8

دما در طول شبانه روز: ۲۵-۲۶ درجه سانتیگراد

رطوبت نسبی: ۷۵%-۸۰%

محلول غذایی: ۰٫۵ mmho

فلفل ها در نور زیاد و محیط گرم جوانه می زنند. خاک را مرطوب نگه دارید اما اشباع نشده.

فلفل گیاهی گرما دوست است هرگز انها را در خاک سرد قرار ندهید.

تقریبا  ۱۰-۷ روز طول می کشد تا جوانه ها ظاهر شوند. وقتی جوانه ها ظاهر شدند دما را به ۲۳ تا ۲۴ درجه کاهش می دهیم. و در ۴ روز پس از ظهور جوانه ها رطوبت را به ۶۵ تا ۷۰ درصد کاهش می دهیم.

انتقال به داخل گلخانه :

فلفل دلمه ای ها در هفته ششم آماده ورود به گلخانه ها هستند. تقریبا ۲۵ سانتی متر ارتفاع دارند با حدود ۴ برگ.منشعب شدن شاخه آنها شروع شده است. شاخه اصلی معمولا به ۲ تا ۳ شاخه تقسیم میشود.

دمای خاک و  ph خاک را چک کنید. خاک باید به خوبی زهکشی شده باشد.و مقدار کافی بایستی مرطوب باشد.

هفته اول گلخانه

در هفته اول دمای شب و روز را به ۲۰تا ۲۱ درجه ثابت نگه دارید. رطوبت نسبی۷۰تا ۸۰درصد و سطح co2   را به ۱۰۰۰-۸۰۰ (ppm) نگه دارید.

هدف ما در این مرحله ایجاد گیاهان فلفل جوان با ریشه قوی است. در صورتی که در این مرحله ریشه قوی ایجاد نشود در مرحله میوه دهی به مشکل برمیخورید.

توجه کنید آبیاری بیش از حد در این مرحله ریشه را ضعیف میکند.

زه کشی نیز بسیار مهم است .

به تغدیه فلفل دلمه ای ها توجه کنید. مقدار محلول تغذیه ای EC: 2.5 – ۳٫۵ mmhos  در این مرحله مناسب است.

با رسیدن به فصل های گرم سال این مقدار را باید به ۳٫۵ – ۴ کاهش داد.

هفته دوم:

در هفته دوم دمای روز را به ۲۱ درجه برسانید و دمای شب را به ۱۶-۱۷ درجه برسانید. دمای مطلوب برای رشد رویشی فلفل ها ۲۳-۲۱ درجه سانتیگراد است.

حفظ دمای میانگین ۲۴ ساعته  ۲۱-۲۰ درجه فلفل دلمه ای ها را به گلدهی سوق می دهد.

 

 

شرایط محیطی مناسب کشت گلخانه ای فلفل

  • دما: دمای بهینه برای رشد فلفل دلمه رنگی گلخانه ای، ۱۵ الی ۳۵ درجه سانتی گراد می باشد و اگر دمای داخل گلخانه از ۳۵ درجه سانتی گراد فراتر رود، درنوک فلفل ها لکه های سوخته ظاهر میشود و همچنبن گل های بوته شروع به ریزش میکنند. همچنین زمانی که دمای گلخانه به کمتر از ۱۵ درجه سانتی گراد می رسد، برگ ها و غنچه فلفل دلمه ای شروع به ریزش و پوسیدگی ریشه ها اتفاق میوفتد.در آموزش کشت گلخانه ای فلفل دلمه ای سعی کنید که در طول روز دمای گلخانه را بین ۱۸ الی ۳۰ درجه و در شب نیز ۱۶ الی ۱۸ درجه نگاه دارید.دمای بهینه در زمان رویش، برای مرحله رشد رویشی و رشد و نمو ۲۱ الی ۲۳ درجه و در زمان مرحله زایشی زیر ۲۱ درجه می باشد.
  • نور: نور یکی ازعوامل موثر در پرورش فلفل دلمه رنگی گلخانه ای می باشد، جهت زود رسی و افزایش عملکرد میوه فلفل، به مدت ۱۶ ساعت در روز، مقدار ۱۲۵ میکرو مول بر متر مربع بر ثانیه، نور تکمیلی نیاز است.
  • دی اکسید کربن: دی اکسید کربن مورد نیاز گلخانه فلفل دلمه ای در حدود ۱٫۰۰۰ تا  ۱٫۵۰۰ پی پی ام می باشد.
  • رطوبت: در آموزش کشت گلخانه ای فلفل دلمه ای رطوبت را بین ۷۵ تا ۸۰ درصد تنظیم کنید. بیماری های قارچی و باکتریایی به دلیل رعایت نکردن میزان مطلوب رطوبت گلخانه به وجود می آید که علاوه بر بیماری های ذکر شده، ریزش گل ها نیز اتفاق خواهد افتاد.

دمای ۷ تا ۸ درجه سانتی گراد برای فلفل رنگی، و ۱۰ درجه سانتی گراد برای فلفل سبز با رطوبت نسبی ۹۰ درصد، دمای مناسب برای انبار کردن آن بوده و زمانی که فلفل رطوبت خود را از دست می دهد، رو به سفت شدن میوه می رود

علت بدشکلی فلفل دلمه ای: در صورتی که بعد از ریزش گل، دمای گلخانه بصورت طولانی مدت مناسب گیاه نباشد و در حدود ۱۴ درجه سانتی گراد باشد، شاهد بد شکلی میوه خواهیم بود. که این مشکل را در ماه های سرد فصل زمستان نیز مشاهده می کنیم.

دلیل اینکه فلفل شما ضخیم و به دو قسمت تقسیم شده است: ناشی از رطوبت ۸۵ درصدی گلخانه، سردی هوای گلخانه در شب و یا آبیاری دیر هنگام بوته می باشد.

دلیل تغییر رنگ فلفل دلمه ای : میانگین دمای گلخانه در طول شبانه روز کم می باشد و باید دمای داخل گلخانه را نیم درجه افزایش داد.

دلیل اینکه  قبل از رسیدن، فلفل از بوته جدا شود، که این اتفاق ممکن است در اول دوره رخ دهد:، به علت کوچک بودن برگ های اولیه و عدم توانایی آنها به تغذیه میوه، می باشد.

افزودن مواد مغذی به گیاه فلفل باعث بارور شدن، سبز و سالم نگه داشتن گیاه می شود. عناصری نظیر کلسیم ، منیزیم ، گوگرد ، بور، کبالت ، مس ، آهن ، منگنز و روی مورد نیاز گیاه می باشد که کمبود هرکدام از این عناصر باعث بوجود آمدن استرس، تنش یا بیماری، آسیب پذیری گیاه توسط قارچ ها یا باکتری ها میشود که در نهایت باعث افزایش عملکرد محصول می شود. امروزه به وسیله کشت هیدروپونیک در هر دوره از رشد گیاه ،میتوان مواد مغذی را به راحتی در اختیار گیاه قرار داد و به همین دلیل عملکرد گیاه در کشت هیدروونیک افزایش می یابد.

هرس فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای از جمله گیاهانی است که پیوسته ساقه و برگهای جدیدی می روید، به همین دلیل بایستی باید به طور منظم هرس بشود.

هرس باعث میشه گردش هوا در اطراف گیاه بهبود یابد و به کاهش بیماری ها کمک میکند.

نطریات زیادی درمورد هرس فلفل دلمه وجود دارد ولی در کل هرس اول فصل و هرس آخر فصل دو نوع متداول هرس فلفل دلمه ای است.

هرس اول فصل :

هرس ابتدای فصل به افزایش عملکرد گیاه کمک میکند و موجب دسترسی نور خورشید به قسمت های عمیق تر گیاه  شده و به رشد بهتر فلفل کمک می‌کند. طبق مطالعات دانشگاهی انجام این هرس باعث افزایش تعداد میوه نمیشود. در عوض بر کیفیت میوه تاثیرگذار است.

بنابراین هرس فلفل دلمه یک معامله است تعداد کمتری میوه در عوض بزرگتر و با کیفیت بالاتر .

نحوه هرس اول فصل: این هرس زمانی انجام می‌شود که حداقل بلندی گیاه ۳۰ سانتی متر باشد، در این سایز شما به راحتی ساقه اصلی گیاه را میبینید. اکثر گیاهان فلفل ساقه ای به شکل y دارند و به مرور با رشد گیاه  y های کوچک و کوچکتری از ساقه اصلی ایجاد می‌شود.

در این نوع هرس تمرکزتان روی y بزرگ باشد و سایر شاخه ها را هرس کنید از جمله مکنده ها را . مراقب باشید که به y اصلی صدمه نزنید. این قسمت ستون فقرات گیاهتان محسوب میشود.

هرس آخر فصل:

هرس آخر فصل به منظور سرعت بخشیدن به رشد فلفل هایی است که روی گیاه قرار دارد.  این هرس به تسریع در فرآیند رسیدن کمک میکند.

 

نحوه هرس آخر فصل:  در آخر فصل تمام شاخه های گیاه به جز شاخه هایی که میوه دارند را کوتاه کنید، از کل گیاه هرشاخه ای که گل و میوه دارد را جدا کرده و بقیه را هرس کنید. این هرس باعث تمرکز گیاه روی سایر قسمت‌ها می‌شود.

 

پس از یک هفته همه فلفل ها ۲ تا ۳ شاخه ایجاد می کنند. در این مرحله گیاه بایستی هرس شود تا ۲ ساقه قوی باقی بماند. این ۲ ساقه قادر به تولید کامل گیاه در طول سال خواهند بود. هر ساقه تا ارتفاع ۴ متر رشد می کنند و برای قايم ماندن نیاز به حمایت دارد. از ریسمان های آویزان به سقف برای این مساله استفاده میشود.

هرس فلفل گلخانه ای

هرس فلفل گلخانه ای

در کشت گلخانه ای فلفل دلمه ای هرس بوته از اهمیت بالایی برخوردار است.زمانی که اولین میوه ایجاد می شود، فلفل به صورت یک ساقه رشد می کند که اولین فلفل قبل از این که رشد کند باید حذف شود. همچنین توصیه می شود که گره های دوم و سوم هم حذف شود. اما اگر شرایط بهینه باشد حذف اولین گره کافی است.

هر گره بعد از تقسیم اولیه در یک برگ، به یک فلفل و دو شاخه تبدیل می شود. بعضی از فلفل ها  به چند شاخه در هر گره تقسیم میشوند، اما فلفل گلخانه ای دو شاخه تشکیل می دهد. در هر گره بعد از تقسیم اولیه شاخه قوی تر را برای ادامه رشد انتخاب کنید و شاخه دیگر را حذف کنید. هرس هر دو هفته و یا بعد از رشد گیاه به اندازه ۱۵ سانتی متر از آخرین هرس انجام می شود. اگر میوه ای تغییر شکل داد آن را حذف کنید.

چگونگی حذف گره و شاخه: تمام برگ های کوجک و متوسط همراه با گره را قطع کرده و تنها برگ بزرگ را نگهدارید. و اضافه های شاخه را که از برگ بزرگ بلند تر است راقطع کرده ، به طوری که برگ بزرگ ادامه شاخه اصلی شود.

برای رشد عمودی استفاده از داربست بهترین راه حل است. فلفل در حال رشد دو ساقه دارد و وقتی که بزرگ تر می شود چهار ساقه خواهد داشت. فلفل هایی که دو ساقه دارند تحت شرایط گرمتر انعطاف پذیرتر هستند.

 

برداشت فلفل دلمه رنگی گلخانه ای

فلفل دلمه گلخانه ای، معمولا زمانی که گل می دهد، تا رنگ گرفتن میوه زمانی حدود ۲۲ هفته، و ۶ الی ۱۰ هفته نیز پس از کشت نشا موعد برداشت آن فرا می رسد.در شرایط مناسب محیطی میتوانید حدود ۵ تا ۶ کیلوگرم فلفل دلمه رنگی گلخانه ای برداشت کنید. هر چه فلفل ها درشت تر باشد،بازار پسندی آن بیشتر است. برای برداشت از چاقوی تیز استفاده کنید

بسته به نیاز بازار که آیا فلفل دلمه ای سبز نیاز دارند یا قرمز، برداشت فلفل دلمه رنگی گلخانه ای از اواسط تابستان تا اواسط پاییز، طول می کشد. وقتی که میوه ها هنوز سبز هستند، فلفل شیرین است. در این زمان می توانید برداشت فلفل دلمه شیرین را انجام دهید.

فلفل دلمه ای  را می توان به مدت ۴ هفته در دمای ۸ الی ۱۰ درجه سانتی گراد و در کیسه های پلاستیکی میتوان نگهداری کرد.