نایلون گلخانه

عنوان

یکی از اصلی ترین تجهیزات گلخانه نایلون گلخانه است که گلخانه داران باید نسبت به انتخاب آن توجه ویژه ای داشته باشند.

 

نایلون گلخانه

نایلون گلخانه

گلخانه محیطی را فراهم می کند که بتوان گرما و رطوبت را حفظ کرد، پرورش محصولات ، گلها و گیاهانی که به طور معمول فقط در هوای گرم  رشد می کنند را حتی در زمستان نیز ممکن می سازد.

بهترین گزینه ساخت گلخانه با دیوارهای شیشه یا فایبرگلاس است،البته هزینه بسیار بالایی دارد.

چگونه پلاستیک گلخانه ای انتخاب کنم؟

در انتخاب پلاستیک برای گلخانه خود باید چند مورد را در نظر بگیرید که مهمترین آنها را در زیر آورده ایم.

دوام

مواد گلخانه ای شما تحت شرایط بسیار شدید قرار خواهد گرفت. ممکن است نیاز به تحمل باران های سیل آسا ، وزش باد شدید یا بارش شدید برف داشته باشد. حتی نور مستقیم خورشید نیز برای همه پلاستیک ها مطلوب نیست زیرا بسیاری از آنها با قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا UV بنفش مداوم شکننده می شوند.

بنابراین سرمایه گذاری روی پلاستیکی با کیفیت بالا که با مواد مناسب ساخته شده است ، شما را از بسیاری از دردسرهای  آینده نجات می دهد.

شفافیت

گلخانه هایی که به معنای واقعی کلمه سبز رنگ هستند امروزه دیگر معمول نیستند. در حقیقت ، استفاده از مواد به رنگ سبز برای پوشش گلخانه تقریباً عملی منسوخ شده است.

توجه داشته باشید که یکی از اهداف گلخانه این است که نور خورشید به گیاهان برسد تا آنها بتوانند فتوسنتز کنند. البته شفافیت معمولاً هنگام استفاده از پانل های فایبرگلاس یا شیشه شفاف مورد توجه قرار نمی گیرد .

وزن

اگرچه ورق های پلاستیکی ضخیم از استحکام بیشتری برخوردار هستند ، اما سنگین تر نیز هستند. یک ورق پلاستیکی سنگین لزوما بد نیست ، فقط مطمئن شوید که گلخانه شما با توجه به وزن ورق پلاستیک ساخته شده است.

خاصیت ضد چکه و ضد گرد و غبار

تعرق گیاه،آبیاری، استفاده از سم و کود و اختلاف دما در روزهای سرد سال موجب تشکیل قطراتی در سطح نایلون گلخانه میشود.این قطرات مانع تابش یکنواخت نور و افزایش بیماری ها و آفات میشود.استفاده از نایلون هایی با خاصیت آنتی فاگ رشد گیاهان را تنظیم و یکنواخت میکند و بازده و کیفیت محصول را افزایش میدهد.

با توجه به وضعیت کنونی آب و هوای کشور و وجود ذرات بی شمار گرد و غبار موجود در هوا، بسیاری از نایلون های به کار رفته در ساختار گلخانه ها به مرور زمان گرد و خاک میگیرند و باعث میشود که عبور پذیری نور این پوشش ها تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کند.

این مساله به صورت مستقیم منجر به کاهش راندمان تولید و کیفیت محصولات تحت کشت خواهد شد.استفاده از نایلون های گلخانه با خاصیت ضد گرد و غبار گلخانه داران را از مشکلاتی نظیر شستشوی نایلون بی نیاز میکند.

نایلون گلخانه

نایلون گلخانه

بهترین نوع پوشش گلخانهتجهیزات گلخانه

پلی اتیلن

استاندارد صنعتی در مورد پلاستیکهای  گلخانه ای ، پلی اتیلن ارزان ، در دسترس و با تعمیر آسان است. کوپلیمرهای مختلف از پلی اتیلن وجود دارد. برای دستیابی به بهترین نتیجه ، توصیه می کنیم به سراغ مارکی بروید که صریحاً “پلاستیک کشاورزی” یا “پلاستیک گلخانه ای” برچسب گذاری شده باشد زیرا ماندگاری آن از پلی اتیلن معمولی بسیار بیشتر است.
پلی اتیلننسبت به سایر پوشش ها بسیار ارزان است و احتمالاً در طی دو یا سه سال مجبورید چندین بار ورق های پلی اتیلن خود را تعمیر یا تعویض کنید. اگر بودجه محدودی دارید و هر زمان که ورق پلاستیک شما آسیب می بیند، کارهای اضافی انجام نمی دهید ، بهترین انتخاب شما پلی اتیلن است.

پلی کربناتتجهیزات گلخانه

پلی کربنات نسبت به پلی اتیلن بسیار سخت تر و گران تر است.از مزایای پلی کربنات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عایق حرارت: ورق های پلی کربنات به دلیل چند جداره بودن نسبت به نایلون ۵۰ درصد، پرت حرارتی را کاهش میدهد.این موضوع باعث گرمای یکنواخت در گلخانه شده و مدت زمان فصل رشد گیاهان را افزایش می دهد.وبه راحتی با اتلاف انرزی کمتر در فصل سرما گلخانه را گرم میکند.

دوام و استحکام بسیار بالا:ورق های پلی کربنات نسبت به شیشه و نایلون در برابر تگرگ و سایر عوامل جوی شدید بسیار مقاوم هستند.

عرق نکردن جداره داخلی: به دلیل دو جداره بودن این ورق ها حتی اگر میزان رطوبت داخل گلخانه ۸۰% نیز باشد، شبنمی روی آن تشکیل نخواهد شد.

مقاومت دمایی بالا: حداقل و حداکثر دمایی که پلی کربنات میتواند تحمل کند -۴۰ تا +۱۲۰ درجه است، این دما برای نایلون پلی اتیلن -۵۰ تا +۸۰ درجه سانتیگراد است.

 

 

پلی وینیل کربنات(pvc)

 اگرچه از pvcکم استفاده می شود با اینحال گزینه مناسبی برای پوشش گلخانه است و بسیار بادوام است و با حداقل تعمیرات بیش از پنج سال دوام می آورد،اما به طور قابل توجهی گران تر از دو نوع پلاستیکی قبلی است.معمولاً  pvc اکثرا در طول های کوتاه تر در دسترس است.

 

نایلون های گلخانه گرین بست پردیس با ضخامت های مختلف و در عرض های گوناگون تهیه و توزیع میگردد.

جزییات نایلونهای گلخانه ای شرکت را  میتوانید دراینجا مشاهده کنید.

میزان ریسک پدیری ماکزیمم عبور نور  طول عمر تخمینیمواد      
  بالا    ۹۲۳۰

شیشه تک جداره

 

  بالا    ۸۷ ۳پلی اتیلن یک لایه
متوسط    ۸۲     ۲پلی اتیلن دو لایه
 متوسط    ۸۰     ۷فایبرگلاس یک لایه
پایین     ۸۷  ۱۰پلی کربنات یک جداره