آبیاری گلخانه

یکی از مهمترین مسایل در گلخانه ها مساله آبیاری گلخانه است.

آبیاری گلخانه

انواع روش های آبیاری گلخانه :

  • آبیاری سطحیآبیاری گلخانه ای
  • آبیاری تحت فشار(بارانی)
  • آبیاری تحت فشار ( قطره ای )
آبیاری سطحی

آبیاری سطحی عموما در مناطق نیمه خشک و در زمین های مسطح صورت میگیرد.سیستم های آبیاری سطحی عموما بازدهی پایینی دارند و آب بسیار زیادی در روش آبیاری سطحی هدر می رود و بازده تولیدی محصول هم پایین است.

از دیگر معایب آبیاری سطحی خروج املاح مفید از خاک، بروز انواع قارچ ها و انگل ها در اثر ماندابی شدن خاک و افزایش رشد علف های هرز در گلخانه  می باشد.

سیستم آبیاری سطحی در گلخانه به دو صورت کرتی و نواری صورت میگیرد و در صورتی که نفوذ پذیری خاک کم باشد و گیاه به شرایط ماندابی حساسیت شدید نداشته باشد میتوان به راندمان قابل قبولی دست یافت وازاین روش در آبیاری گلخانه استفاده نمود.

 

آبیاری تحت فشار

با توجه به معایب سیستم آبیاری سطحی در گلخانه از نظر پایین بودن راندمان،امروزه سیستم آبیاری تحت فشاردر گلخانه ها مورد توجه قرار گرفته است که به دو صورت آبیاری بارانی و آبیاری قطره ای اجرا می گردد.

استفاده از آبیاری بارانی در گلخانه ها علاوه برتامین نیازآبی گیاه، باعث کاهش دمای محیط و افزایش رطوبت گلخانه نیز میشود.سیستم آبیاری بارانی در گلخانه اندکی با سیستم آبیاری مزارع تفاوت دارد.

آبیاری بارانی

روشی که در آن آب تحت تاثیر فشار ایجاد شده به وسیله  موتور پمپ وارد لوله های مسیر شده و از طریق آبپاش ها به اطراف پخش میشود، در موقع خروج از آن، قطرات آب در هوا پخش میشود و به صورت باران مانند برروی خاک میریزد.

در این روش رطوبت مورد نیاز گیاه نیز تامین میشود.این سیستم برای محصولاتی که دوستدار آب و هوای مرطوب هستند مانند خیار قابل توجیه هست.

آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای

با توجه به محدودیت ها و معایب سیستم آبیاری بارانی و مزایای سیستم آبیاری قطره ای، امروزه سیستم آبیاری قطره ای مورد توجه اکثر گلخانه دارران قرار گرفته است.

در این روش علاوه برآب ، می توان کودهای شیمیایی و سایر مواد مورد نیاز به صورت محلول توسط قطره چکان ها در اختیار گیاه قرار گیرد.راندمان در آبیاری قطره ای به بیش از ۹۰ درصد می رسد.

و باتوجه به اینکه قطره چکان در کنار هرگیاه قرار میگیرد و آب را در اختیار گیاه قرار می دهد و از اتلاف آب جلوگیری میکند، امکان رشد و توسعه علف های هرز ازبین می رود. از دیگرمزایای آبیاری قطره ای در گلخانه عدم ایجاد مزاحمت برای سایرفعالیت هاست.

 

موثرترین سیستم آبیاری برای گلخانه چیست؟

سیستم قطره ای

آبیاری قطره ای متداول ترین روش برای آبیاری بسیاری از کشت های مختلف است، که این روزها استفاده می شود و برای اکثر سبزیجات و گیاهان بهترین عملکرد را دارد.ضمن اینکه بسیار کم مصرف است و از خیس شدن برگها و ساقه ها جلوگیری می کنند.

راندمان این روش را ۹۰ تا ۹۵ درصد تخمین زده اند،که نسبت به سایر روش ها که در بهترین حالت بین ۶۰ تا ۷۰ درصد راندمان دارند بسیار چشم گیر است. اثربخشی این روش در محصولاتی مانند خیار و گوجه فرنگی بیش از ۹۰ درصد است.

این روش آفتاب سوختگی روی برگ ها را ازبین میبرد، زیرا قطرات آب مثل ذره بین عمل میکنند.

معایب سیستم آباری قطره ای:

از معایب این روش هزینه بالای آن است که در درازمدت به صرفه هست، و مسدود شدن قطره چکان ها به دلیل کیفیت پایین آب هست که راه حل آن ایجاد سیستم تصفیه مناسب هست.

 

کدام سیستم آبیاری کم بازده هست؟آبیاری گلخانه

آبیاری سطحی

 

چند بار باید گیاهان را در گلخانه آبیاری کنم؟

گیاهان مختلف نیازهای آبیاری متفاوتی دارند، درواقع گیاه تعیین میکند چند بار و چه موقع آبیاری شود.گیاهان تازه کاشته شده به اب بیشتری نیاز دارند

در طول روزهای طولانی و آفتابی اواخر بهار ، آبیاری می تواند تقریباً در هر زمان از روز انجام شود زیرا شاخ و برگ و محیط رشد به سرعت خشک می شوند. با این حال ، اگر هوا ابری و بارانی است ، بهتر است آبیاری را تا صبح روز بعد محدود کنید تا شاخ و برگ گیاه قبل از غروب خشک شود.

در کل آبیاری گلخانه به نوع محصول،شرایط اقلیمی و آب و هوایی، زمان کشت،نوع سیستم تهویه،گرمایش گلخانه و بستر کشت گیاه در گلخانه بستگی دارد.روش آبیاری تاثیر زیادی بر کیفیت محصول دارد.

 

آیا آب دادن به گیاهان در شب بد است؟

آبیاری در شب برای برگ گیاهان یا سلامت کلی گیاه خوب نیست.بعد از خیس شدن شبانه ، برگها می توانند مدت زیادی مرطوب بمانند زیرا آفتاب روز ندارند تا آنها را خشک کنند. به همین دلیل ، برگهای مرطوب در برابر رشد قارچ بسیار آسیب پذیر می شوند.

 

بهترین زمان آبیاری گلخانه در فصل سردآبیاری گلخانه

ریشه باید زمان کافی برای جذب آب داشته باشد و هرچه این زمان طولانی تر باشد بهتر است، پس آبیاری در صبح یکی از مناسب ترین زمان ها می باشد به شرطی که رطوبت مازاد گلخانه تخلیه شود.

چه سیستم آبیاریی برای گلخانه ام مناسب است؟

سیستم آبیاری آبپاش مناسب گلخانه های بزرگ و گیاهانی که شاخ و برگ خیس را تحمل میکنند.

سیستم آبیاری قطره ای بسیار مناسب برای هر نوع گلخانه ای

عنوان