تجهیزات گلخانه

هرس فلفل دلمه گلخانه ای

بستر کاشت در گلخانه ها به دو صورت خاکی و یا هیدروپونیک(بدون خاک)هست.

 

انواع بسترهای کاشت گلخانه ای

تجهیزات گلخانه

تجهیزات گلخانه

کشت خاکی

در کشت خاکی ریشه گیاه در خاک قرار میگیرد. در این روش مدیریت تغذیه آسان و نیاز به دانش فنی زیادی ندارد.
ولی مقداری از مواد غذایی مصرفی از دسترس گیاه خارج و بیماریهای خاکزی همواره کشت را تهدید می کند.خاک مورد استفاده در گلخانه‌ها باید دارای بافتی سبک ، هوموس‌دار و نفوذپذیر باشد. در صورت سنگین بودن بافت خاک (خاک رسی) باید با اضافه کردن مقداری شن به همراه مقداری کود حیوانی پوسیده خاک را اصلاح کرد.

 

کشت هیدروپونیک

در کشت هیدروپونیک ریشه گیاه در موادی نظیر پرلایت, پشم سنگ, لیکا, ماسه و……. قرار داده می شود.

تجهیزات گلخانه

تجهیزات گلخانه

و مواد غذایی مستقیماً در دسترس گیاه قرار میگیرد که این روش مصرف آب را کاهش داده و بیماریهای خاکزی را نیز کم میکند و در کل عملکرد را در واحد سطح افزایش می دهد.

این بستر کاشت  نیاز به دانش فنی بالا و مدیر کارآزموده و متخصص دارد و هزینه ساخت هم ۲۰-۱۵ درصد افزایش می یابد.

در سیستم­ های هیدروپونیک ریشه گیاه در بستر های نفوذپذیر، محفظه­ ای پر از آب یا کانال­ های هوا قرار دارد و آب و کود های محلول در آن از طریق سیستم­ های آبیاری تحت فشار به ریشه می­رسد. در سیستم­ های هیدروپونیک که از محفظه­ های پر از آب به عنوان بستر کشت استفاده می­شود، در حدود ۶۳% از آب در هرسال بازیابی شده و مجددا قابل استفاده است. در برخی از سیستم­ های هیدروپونیک حلقه بسته، می­توان از مخازن آب بازیابی شده برای پرورش ماهی نیز استفاده نمود. چنین سیستم­ هایی را آکواپونیک نامیده­ اند.

در سیستم­ های هیدروپونیک خصوصا سیستم­ های دارای سیکل آبی حلقه بسته، تامین بهداشت و حفظ کیفیت آب امری ضروریست. میزان اکسیژن محلول در آب نیز باید مرتبا کنترل شود تا تامین نیاز های گیاه به شکل صحیح انجام پذیرد. همچنین به دلیل نفوذپذیری زیاد و استحکام ناکافی بستر­ های هیدروپونیک، درنظر گرفتن امکاناتی همچون ریسمان­ های پلاستیکی برای فراهم کردن رشد رویشی بوته­ های بالارونده همچون خیار، گوجه و فلفل ضروریست.